Krievija turpina maksāt par gāzes piegādēm Ukrainai
Lai gan karš Ukrainā turpinās jau aptuveni mēnesi, Krievija caur Ukrainu piegādā vēl vairāk dabasgāzes, un Maskava joprojām maksā Kijevai par pilnām piegādēm Eiropai, vēsta Bloomberg.
Vienā brīdī ikdienas piegādes no Krievijas pieauga pat par 50%, salīdzinot ar mazākiem apjomiem janvārī. Iemesls bija tas, ka pēc Krievijas iebrukuma uzņēmumi steidzās pirkt enerģiju. Krievija ir Eiropas lielākais gāzes piegādātājs, un vienubrīd no tās gāzi pirkt bija lētāk nekā caur biržu. Pēc Ukrainas lielākās valsts naftas un gāzes kompānijas Naftogaz vadītāja Jurija Vitrenko (Yuri Vitrenko) teiktā, Krievija joprojām maksā Ukrainai par tranzītu cietajā valūtā (globāli tirgojama valūta, kas glabā vērtību).
Tā kā gāzes krātuves Eiropā sāka pildīties un izejvielu importētāji steidza meklēt alternatīvus piegādes avotus Krievijai, gāzes cena noslīdēja līdz 100 eiro/MWh. Kopš kara sākuma Krievijas gāze “turpināja izvairīties” no Polijas tranzīta, bet lielos apjomos tika transportēta uz Austriju.
Eiropas dabasgāzes cena pieaugusi līdz jaunam rekordaugstam līmenim. Turklāt, lai arī iepriekš tika prognozēts cenu kritums martā, gāzes nākotnes piegāžu līgumu cenu izmaiņas liecina, ka gāzes cena var saglabāties augsta.
Nākamā mēneša dabasgāzes fjūčeru cena šodien pakāpusies līdz rekordaugstam līmenim - cena, kas jau pirmajā tirdzniecības stundā bija rekordaugstā līmenī, pieauga vēl par teju 40%.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.