Krievija ir viena no lielākajām izejvielu eksportētājām. Konflikta gadījumā ar Ukrainu pastāv bažas, ka Krievijai varētu piemērot sankcijas, kas, savukārt, veicinās vēl straujāku izejvielu cenu kāpumu un paātrinās inflāciju.
Krievija saražo teju 46% no pasaules pallādija rezervēm, kuru fjūčeri šodien pieauguši par 4.7%. Arī dabasgāzes fjūčeri nedēļas sākumā palielinājušies par 5.5%. Vairāk nekā 6% pasaules gāzes nāk no Krievijas, un no turienes nāk trešā daļa Eiropas dabasgāzes. Dabasgāzes cena no pērn rudenī sasniegtā maksimuma ir kritusies, bet februāra sākumā atkal strauji uzlēca.
Naftas cena ir sasniegusi augstāko līmeni kopš 2014. gada. Goldman Sachs prognozē, kā 2022. gada otrajā pusē tās cena varētu sasniegt 100 ASV dolārus par barelu. Diemžēl, OPEC+ iespējas un vēlme pazemināt naftas cenas ir ierobežotas.
Šķiet, vai ik dienu Investoru Klubā rakstām par inflāciju un pieaugošajām cenām. Un nē, tā nav panikas sēšana vai sensacionalizēšana, bet gan nepārtraukti pieaugoša un vēlreiz apstiprinoša sajūta un prognozes, ka augsta inflācija ir uz palikšanu.
Kafijas cena ir pieaugusi līdz augstākajam līmenim desmit gados. Gan kafijas tirgotāji, gan citi uzņēmumi nu tirgū cenšas iegūt visu kafiju, ko vien tie var, vēsta Financial Times. Gada beigās pieprasījums pēc kafijas esot audzis, un situāciju sarežģījot arī piegāžu problēmas.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.