Lindas jautājums: Kā ieguldīt fondos un kā tie darbojas?
Šonedēļ vēlos parunāt par fondiem, jo par akcijām jau diezgan daudz esam paspējuši noskaidrot visos manos iepriekšējos jautājumos. Sāksim no sākuma. Kas ir fondi? Kā izvēlēties īsto? Kā sākt ieguldīt fondos? Un vispār – ar ko tie atšķiras no akcijām?
Man šķiet, ka vissaprotamākie un vienkāršākie ir ieguldījumi Baltijas biržā kotēto uzņēmumu akcijās. Ne velti daudzi investori tieši ar to ir sākuši savas investoru gaitas. Bet kā izplest spārnus plašāk un sākt investēt ārpus Baltijas? Kā praktiski notiks darījumi?
Šoreiz Lindas jautājumā nedaudz skrienu laikam pa priekšu. Visdrīzāk, iesācējs, kurš nesen uzsācis akciju iegādi, sākotnēji pārāk daudz par pārdošanu vēl nedomā. Bet tomēr – vienmēr ir vērts domāt pāris soļus uz priekšu, vai ne?
Laikā, kad kāds uzņēmums gatavojas IPO, par to plaši tiek ziņots medijos un ir liela investoru interese. Bet kas tad īsti ir IPO? Kāpēc vajadzētu vai nevajadzētu pirkt akcijas IPO laikā? Vai jaunam investoram ir droši pirkt akcijas šādā brīdī?
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.