Divi Latvijas kaimiņi galē Ukrainas iedzīvotājus. Uz šāda fona diezgan mazsvarīgas šķiet akciju cenas un notikumi finanšu tirgū. Bumbu bedres var aizbērt, sagrautās mājas var atjaunot, bet ne ar kādu naudu neatdzīvinās nogalinātos...

- SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš
- Foto: Publicitātes foto
Ja janvārī šķita, ka gads finanšu tirgū sācies samērā negatīvi, un visi skatījās uz tā laika mīnusiem kā uz nopietnu investoru "sāpi", tad kopš 24. februāra finanšu tirgus uzvedība tāds mazsvarīgs sīkums vien šķiet. Personīgi esmu gatavs maksāt par degvielu tik, cik nepieciešams, lai glābtu dzīvības. Sankcijas gan strādā, gan nestrādā un par to eksperti vēl ilgi strīdēsies, bet vairāk nekā 500 ārvalstu uzņēmumu ir pametuši Krieviju, citi pagaidām "iestrēguši" dažādu iemeslu dēļ. Tirgus tikmēr neapstājas (izņemot dažus ar Krieviju saistītus segmentus) un nauda, kā vēsta vienas filmas virsraksts, "nauda nekad neguļ", tāpēc tālāk īss atskats uz pirmo ceturksni finanšu tirgū.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Parasti, runājot par ieguldījumiem uzņēmumu akcijās, priekšplānā tiek izcelta galvenā šādu investīciju jēga. Vēsture rāda – ja ieguldījumu termiņš ir garš, akcijas kā kopums, pārdzīvojot gan labākus, gan sliktākus periodus, spēj investoriem sniegt ļoti pievilcīgu peļņu. Jāteic gan, ka patiesībā vēsturiski var atrast periodus, kad akcijām visai ilgi klājies smagnēji. Jeb – ir laiki, kad pat ilgtermiņa ieguldījumi akcijās nav bijuši pietiekami gari, lai investorus aplaimotu ar peļņu.
JPMorgan vadītājs Džeimijs Dimons (Jamie Dimon) ikgadējā vēstulē brīdināja investorus par "ārkārtējām svārstībām tirgos", kas dominēs ASV Federālās rezervju sistēmas (FRS) monetārās politikas stingrākajos apstākļos, kā arī dalījās ar bankas ekonomistu atziņām par Krievijas kara sekām.
Pēdējo divu gadu laikā, kad pasaule bija pandēmijas ieskauta, liela daļa valstu īstenoja budžeta un monetārās politikas atbalsta pasākumus, mazinot negatīvo ietekmi uz uzņēmējdarbību. Tā rezultātā auga inflācijas rādītāji un valstu parādi. Šogad, kad likās, ka būs vērojama tautsaimniecības atveseļošanās, saskaramies ar kara situāciju un sankcijām, kas, nenoliedzami, veicina vēl straujāku inflācijas augšupeju, kā arī vispārēju nenoteiktību.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.