Jau otro mēnesi pēc kārtas inflācija Latvijā atrodas zem 1%, un šogad kopumā inflācija, visticamāk, būs ļoti zema, vērtē Mārtiņš Āboliņš, Citadele banka ekonomsts.
Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, šī gada janvārī vidējās patēriņa cenas Latvijā bija par 0.9% augstākas nekā pērn, savukārt mēneša laikā patēriņa cenas pieauga par 0.8%. Viena mēneša ietvaros šis ir lielākais cenu pieaugums kopš pērnā gada maija, taču tas noteikti nav signāls par jaunu inflācijas vilni, bet gan rezultāts administratīviem lēmumiem un nodokļu izmaiņām. Citām precēm vai pakalpojumiem ievērojami cenu pieaugami janvārī nebija vērojami. Vienlaikus bankas Citadele veiktās aptaujas liecina, ka Latvijas iedzīvotājus joprojām uztrauc cenu kāpumi, un arī uzņēmēju apsekojumi liecina, ka inflācijas gaidas joprojām ir salīdzinoši augstā līmenī, tādēļ ar to saistītie riski noteikti nav beigušies.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Pagājušais gads diezgan spilgti parādīja, ka mūsu sabiedrības finanšu pratībā un arī cilvēku vēlmē un aizrautībā vadīt savas finanses ir vieta būtiskiem uzlabojumiem. Mēs bieži nejūtamies ērti runāt par savu naudu un gudru tās pārvaldīšanu. Mēs diezgan maz uzticamies valstij un bankām, tāpēc atvērtība zināšanām par savas finansiālās labklājības celšanu ir ierobežota. Latvijas kapitāla tirgus attīstība ir ļoti perspektīvs virziens, kas soli pa solim varētu abus šos robus labot. Šim noteikti jābūt “kad?”, nevis “vai?” jautājumam.
ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) trešdien vienbalsīgi nolēma nemainīt procentu likmes un brīdināja, ka nesamazinās procentu likmes, kamēr nebūs pārliecināta, ka inflācija samazināsies ilgtspējīgi, ziņoja Yahoo Finance.
Latvijā lielākā daļa hipotekāro kredītu ņēmēju ar interesi gaida aprīli, kad tiks izmaksāta pirmā kompensācija par pirmajā ceturksnī samaksātajiem hipotekārā kredīta procentiem.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.