Vidējais patēriņa cenu līmenis novembrī gada laikā palielinājās par 1%
2023.gada novembrī, salīdzinot ar 2022.gada novembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2023.gada novembrī, salīdzinot ar 2022.gada novembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1 procentpunkts), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0.5 procentpunkti), veselības aprūpei (+0.5 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-1.8 procentpunkti) un ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-0.7 procentpunkti).
Salīdzinājumā ar šī gada sākumu ir augusi Latvijas iedzīvotāju interese par investīcijām. 9% iedzīvotāju plāno turpmāko sešu mēnešu laikā ieguldīt vairāk, bet 28% turpinās investēt līdzšinējā apjomā, liecina SEB bankas veiktā aptauja*. Gandrīz divas trešdaļas no tiem, kuri plāno vai apsver iespēju ieguldīt, tam izvēlētos pensiju 3. līmeni, bet vēl 23% iegādātos akcijas.
Novembrī būtiski sarukuši eirozonas gada inflācijas dati, strauji tuvojoties vēlamajai 2% robežai. Kādas ir finanšu analītiķu jaunākās prognozes par inflācijas apjomiem 2024.gadā, un kāda apmēra likmju samazinājumu varam sagaidīt no Eiropas Centrālās bankas (ECB)? Apkopoja Citadele banka.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.