To, ka akcijām patīk augstākas likmes, varētu secināt pēc vakardienas tirgus reakcijas uz augstāku likmju potenciālu. Tomēr tā droši vien ir īsāka termiņa reakcija.

- ASV Federālo Rezervju Sistēmas Čikāgas daļas prezidents Čārlzs Evans.
- Foto: Reuters/Scanpix
Ja skatāmies uz vēsturiskajiem datiem, tad augstas inflācijas laikā jeb laikā, kad tiek celtas procentu likmes, arī akciju ienesīgums nav pārāk spīdošs. Plašāk uz šo norādīja Swedbank eksperts (rakstu meklē zemāk pie saistītajiem rakstiem). Tāpat arī pirms laika rakstīju par to, kāpēc krīt izaugsmes akcijas pieaugošu likmju laikā.
Vai vakardienas akciju tirgu reakcija būs ilgāka tendence vai tikai īstermiņa reakcija, to, protams, varēsim konstatēt tikai atpakaļskata spogulī nākotnē.
Kāpumu akciju tirgos izraisīja ASV Federālo Rezervju Sistēmas Čikāgas daļas prezidenta Čārzla Evansa izteikumi, ka centrālā banka cels likmes līdz 2.25% un 2.5% līmeņiem līdz gada beigām. Un potenciāli var būt spiest turpināt celt, ja inflācijas pieauguma temps saglabāsies, raksta Financial Times.
Uz tehnoloģijām orientētais NASDAQ Composite vakar pieauga par 2.15%, tam sekoja S&P 500 ar 1.61% kāpumu un Dow Jones Industrials pakāpās par 1.45%.
Starp ASV sektoriem vienīgais ar kritumu bija enerģijas sektors, kurš vakar zaudēja 0.81%. Tikmēr straujākie pieaugumi bija plaša patēriņa un nekustamā īpašuma sektoriem, kuri pieauga attiecīgi par 2.90% un 2.10%.
Tikmēr Eiropā vakar akciju indeksi krita. Šveices SMI indekss nokritās pat par 1.55%, Itālijas FTSE MIB par 0.96% un Francijas CAC 40 par 0.83%.
ASV 10 gadīgo valsts parādzīmju ienesīgums vakar pieauga līdz 2.911%, kas ir augstākais līmenis kopš 2018.gada decembra.
Brent markas jēlnaftas cena vakar nokritās par 5.2% un zelta cena samazinājās par 1.4%.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Pēdējo divu gadu laikā, kad pasaule bija pandēmijas ieskauta, liela daļa valstu īstenoja budžeta un monetārās politikas atbalsta pasākumus, mazinot negatīvo ietekmi uz uzņēmējdarbību. Tā rezultātā auga inflācijas rādītāji un valstu parādi. Šogad, kad likās, ka būs vērojama tautsaimniecības atveseļošanās, saskaramies ar kara situāciju un sankcijām, kas, nenoliedzami, veicina vēl straujāku inflācijas augšupeju, kā arī vispārēju nenoteiktību.
Tirgū mainoties noskaņojumam un aizvien vairāk pieaugot pārliecībai, ka inflācija ir uz palikšanu, pieaug arī pārliecība un apzināšanās par gaidāmo procentu likmju pieaugumu. Tas atspoguļojas arī tādu akciju cenās, kuras ir strauji augošas. Šajā rakstā centīšos paskaidrot, kāpēc tas tā ir.
Pēc 3 dienu brīvdienām akciju tirgos bija vērojams nekas īpašs jeb mazās vērtības izmaiņas ir nenozīmīgas.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.