• Atpakaļ
 • menu
 • Meklēt
 • Ieiet portālā
 • Dalīties ar rakstu:

  Finanšu tirgi 26.11.2021.

  Foto: Reuters/Scanpix

  Ja vienā vārdā būtu jāraksturo piektdiena no finanšu tirgu notikumu perspektīvas, tad atbilstošākais vārds būtu “asiņaina”.

  Finanšu tirgos piektdien iestājās panika bailēs no vīrusa jaunā varianta. Bailes ir no tā, ka atkal nāksies ieviest ļoti plašus ierobežojumus un no tā atkal cietīs gan individuālas kompānijas, gan ekonomika kopumā.
  26.novembrī Dow Jones Industrials indeksa vērtība nokritās par 2.66%, S&P 500 indeksa vērtība nokritās par 2.27% un NASDAQ Composite indeksa vērtība nokritās par 2.23%.
  Kritumu uzrādīja visi ASV sektoru indeksi. Visstraujāk krita enerģijas sektors – par 4.02%, kam sekoja finanšu sektors ar 3.32% kritumu. Tikmēr mazākais kritums bija veselības aprūpes sektoram, kura vērtība nokritās vien par 0.37%.
  Arī Eiropā lielākie akciju indeksi tirdzniecības sesiju noslēdza ar lieliem mīnusiem. Spānijas IBEX 35 indeksa vērtība nokritās par 4.96%, Francijas CAC 40 par 4.75% un Itālijas FTSE MIB par 4.60%.
  Jaunais variants
  Piektdien piesardzības nolūkos vairākas valstis aizliedza ieceļošanu no Āfrikas dienvidu gala valstīm. Financial Times vēsta, ka ASV, Eiropas Savienība, Apvienotā Karaliste, Dienvidkoreja un citas valsts ir būtiski ierobežojušas ceļošanu uz un no minētā Āfrikas reģiona.
  Tikmēr Izraēla ir kļuvusi par pirmo valsti, kura pilnībā aizvēra robežas ārzemniekiem. Izraēlā ir konstatēts vismaz viens jaunā varianta inficēšanās gadījums. Izraēla ir gājusi vēl dažus soļus tālāk – ceļotāji, kuri atgriežas mājās būs spiesti būt karantīnā, kā arī valdība ir norīkojusi armiju, lai atrastu tos, kuri ir atgriezušies no Āfrikas dienvidu reģiona.
  Savukārt Nīderlande ziņo, ka 13 jaunā Omicron varianta gadījumu ir konstatēti starp pasažieriem, kuri ar lidojumiem no Dienvidāfrikas ir ielidojuši Amsterdamā piektdien. Šiem pasažieriem nāksies pavadīt 7 dienas karantīnā viesnīcā.
  Naftas cenas brīvais kritiens
  Lai arī bailēs no vīrusa jaunā varianta gandrīz visi aktīvi piedzīvoja kritumu piektdien, taču īpaši lielu kritumu piedzīvoja naftas cenas.
  WTI markas jēlnaftas cena nokritās par 12.72%, savukārt Brent par 11.35%.
  Lielais kritiens balstās bažās par jauniem ierobežojumiem un tiem sekojošu naftas produktu pieprasījuma samazinājumu.
  Jāpiebilst, ka ASV lēmums atbrīvot daļu no savām naftas rezervēm cenas kritumu tikai pastiprina. Iespējams, šī krituma rezultātā OPEC varētu atlikt ieguves jaudu palielināšanu uz vēl ilgāku laiku vai pat atgriezties pie ieguves apjomu samazināšanas.
  Drošie aktīvi droši kāpj
  Cenšoties paglābties no krituma un potenciāliem turpmākiem kritumiem, tirgus dalībnieki ar saviem lēmumiem dzina augstāk drošo obligāciju cenas un attiecīgi samazinājās to ienesīgums.
  ASV 10gadīgo valsts obligāciju ienesīgums nokritās līdz 1.482%, tikmēr Vācija 10gadīgo obligāciju ienesīgums nokritās līdz -0.3415%.
  Lai arī 0.2% pieaugums nav uzskatāms par lielu, taču zīmīgi, ka šīs panikas laikā zelta cena mazliet ir pieaugusi, kamēr citos līdzīgos gadījumos tā mēdz kristies līdz ar visiem citiem aktīviem, jo aktīvie treideri un fondu pārvaldnieki ir spiesti samazināt visas pozīcijas, lai vadītu savu risku.
  Nobeigumā
  Ļoti interesanti būs vērot aktīvu cenu dinamiku pirmdien. Ja cenas turpinās kristies, tad tas var novest pie lejupvērstas spirāles un mēs varētu arī sagaidīt būtiskākas korekcijas akciju tirgos, kuras daudzi gaida un prognozē jau sen.
  Tomēr ir iespējams arī tas, ka pēc brīvdienās papildus iegūtās informācijas, tirgus dalībnieku konsensuss balstās tajā, ka vīrusa variants nav tik traks. Šādā scenārijā varētu sekot ļoti straujš atsitiens augstāk.
Saistītie raksti

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

FinansuSignet
Investore Andris
MintosNasdaqEstateguru
Investoru Kluba partneri
Birža
 • Rīgas birža
 • Tallinas birža
 • Viļņas birža
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus

Cenas tiek parādītas ar 15 minūšu nokavēšanos. Salīdzinājums ar iepriekšējo dienu sākas 10.15 tirdzniecības dienas rītā.