Tirgus stress Trampam arvien liek pasēt un nomest kārtis; arī ekonomikai kaitējums, savārīto putru cenšoties jau izstrēbt, tad var izrādīties ierobežots.

- Lācis galu galā var noliekt galvu cenas kāpumu simbolizējošā buļļa priekšā.
- Foto: Scanpix
Pie nepārtrauktajām politisko ziņu lavīnām, kas sasējušas lielu neskaidrību par ASV un visas pasaules ekonomikas virzienu, ir tikai saprotams, ka daudzu investoru nervi ir pastiprināti uzvilkti. To atspoguļo ievērojamās vērtspapīru cenas svārstības. Cilvēku prātiem arvien dodot priekšroku riskiem, ar pesimismu gan ir iespējams pārspīlēt.
Pēdējās dažās dienās bija saplauksi, piemēram, pārdot jebko, kas saistīts ar ASV, tēma. Tiesa gan, šādu ASV pesimismu nupat jau ir nomainījušas cerības, ka viss tomēr nebūs tik traki. Var lēst, ka tirgus dalībniekiem vēl kādu laiciņu būs jāpabraukā pa šādiem emociju amerikāņu kalniņiem.
Bet, jā, viens viedoklis ir tāds, ka lūkoties uz notiekošo var arī krietni cerīgāk. Proti, ka pēc visas šīs tās pašas tirdzniecības drāmas sausais atlikums nenozīmēs kādus tik ļoti fundamentālus pagriezienus, lai varētu tikt attaisnots tas pats pārdot jebko, kas ir ASV, virziens.
Tirgus tomēr Trampu noliks pie vietas
Liela daļa neskaidrība nākusi līdz ar ASV prezidenta hiperaktīvo rosīšanos un komentāriem teju par visu.
Tomēr situācija nu rāda to, ka brīžos, kad finanšu tirgū patiešām aug stress, Tramps pasē un nomet savas kārtis. Tā tas ir bijis ar Trampa sasolītajiem virstarifiem gandrīz visai pārējai pasaulei, kur pēc tam vēl sekoja tarifu izņēmuma statuss vairākām ASV importēto preču kategorijām. Tāpat Tramps, iespējams, reaģējot uz apjukumu vērtspapīru un valūtu tirgū, šonedēļ jau ziņojis, ka viņam nebūt nav plāna atlaist ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāju Džeromu Pauelu. Punktiņš uz “i” ir vēl tas, ka no Baltā nama pēkšņi skan mūzika, ka tirdzniecības darījuma gadījumā ar Ķīnu pret šo valsti vērstie ASV tarifi var būt būtiski mazāki. ASV faktiski māj ar mietu, ka asa tirdzniecības pretstāve ar Ķīnu būs ierobežota padarīšana. Tādējādi arī kopumā – sliktākais tarifu sāgā var būt aiz muguras.
“Ja tirgu var šādi izkustināt tikai ar komentāriem, ka tuvojas tirdzniecības pamiers, iedomājieties, kā tas reaģētu, ja Trampa kungs vienkārši atceltu visu tarifu lietu kā tādu,” fantazē The Wall Street Journal redakcija. Kaut kā tas kādā brīdī nemaz tik neziepējami pat neizskatās.
Migla joprojām paliek bieza, un kaitējums kaut vai tikai no maldīšanās pa to noteikti ekonomikai varētu būt būtisks. Tomēr tas pats Tramps visai izteikti tagad rāda, ka, liecoties tirgus stresa priekšā, viņš ir gatavs savu politiku būtiski koriģēt. Tādējādi daļa no īstermiņa kaitējuma ekonomikai var nematerializēties. Vai bez lielas daļas no šī visa varējām iztikt? Droši vien.
Var piebilst, ka vēl viens viedoklis ir, ka Tramps tagad saistībā ar tirgus kritumu un augošo ASV parāda ienesīgumu ir vienkārši panikā vai tuvu šai stadijai. Tad nu viņam ir nepieciešami kādi tirdzniecības darījumi un ātri. Citiem, ieskaitot Ķīnu, iespējams, pat Trampam tagad nav jāpiedāvā nekas ļoti liels.
Nekas ekstremāls! Divas investoru nometnes
Lai gan satraukumu signalizējošie ziņu virsraksti varētu likt domāt citādāk, patiesībā ASV ekonomikai joprojām klajas pieņemami. ASV darba tirgus ir spēcīgs, ekonomika aug, un inflācija rūk. Visai labs starts padevies arī ASV biržas uzņēmumu peļņas paziņošanas sezonai. Tiek lēsts, ka pirmajā ceturksnī ASV uzņēmumu peļņa gada skatījumā pieaugs par 7.2% un visa gada skatījumā aptuveni par 10%. ASV šīs krīzītes virzienā dodas no spēcīgas pozīcijas.
Arī ar akcijām, ASV parādu un ASV dolāru nekas ļoti, ļoti ekstremāls vēl noticis nav. “Jā, mēs kuģojam neatklātos ūdeņos. Bet kuģis ir vesels,” esošo situāciju apraksta Financial Times komentētājs Roberts Ārmstrongs. “Nenolasiet pārāk daudz tirgus infekcijas sliktākajā punktā. Pēc dienas, nedēļas un mēneša lietas izskatīsies savādāk. Ir pāragri paziņot, ka ASV dolāra pārākums beidzas, ka ASV Valsts kases vērtspapīri nekad vairs nehedžēs risku, vai, ka ASV akciju atdeves pārsvars ir pagātne,” saka minētais eksperts.
Starptautiskais Valūtas fonds nupat pasaules ekonomikas šā gada izaugsmes aplēsi apcirpis no 3.3% līdz 2.8%. Nākamajam gadam šī izaugsmes aplēse samazināta no 3.3% līdz 3%. Cirpiens ir paliels, lai gan tas neparedz kāda stopkrāna noraušanu. Turklāt izaugsme var būt lielāka, ja, esot jauniem darījumiem un tirgum spiežot ASV vadībai pārdomāt, noplaks Trampa tirdzniecības plosīšanās. ASV ekonomikas recesijas iespējamība tiek vērtēta kā ļoti maza. Un vēl - šī tiek vērtēta kā teju viena cilvēka radīta krīze. Tad nu doma ir, ka šo procesu šādā pašā veidā šis cilvēks var arī griezt pretējā virzienā. Nebūt nav jābūt tā, ka tagad neizbēgami slīdam iekšā tumšā recesijas atvarā.
Arī The Wall Street Journal komentētājs Gregs Ips samanījis, ka Tramps tagad ir pilnīgi visur, izņemot ekonomikas datos. Proti, bažas un nemitīgie jaunumu virsraksti, ka tarifi, valdības izdevumu samazināšana un deportācijas novedīs pie recesijas un inflācijas, vēl vismaz pagaidām nav parādījušās skaitļos (tam gan, visticamāk, būs aizturēta ietekme). “Ja jūs nesekotu ziņām vai sociālajiem medijiem un skatītos uz pasauli tikai caur ekonomikas datiem, jūs neuzminētu, ka Baltais nams janvārī mainīja savu priekšnieku,” saka G. Ips.
Attiecīgi viņš izvirza domu, ka Tramps ekonomiku maina mazākā mērā, nekā domā nemitīgi skaļos jaunumus un baumas lasošās sabiedrības un, ļoti iespējams, arī viņš pats. Trampam ir liels talants sevi nolikt prožektoru gaismas epicentrā. Šajā pašā laikā ar pieņēmumiem par viņa nenoliedzami ūdeņus sabangojušās rīcības galējo ietekmi daļa investori var arī pārspīlēt.
G. Ips norāda, ka, lai gan, piemēram, akcijas, reaģējot uz Trampa tarifu plāniem, tika strauji izpārdotas, to cena tāpat šogad mierīgi varētu būt spēji kritusi, jo šie vērtspapīri bija vēsturiski izteikti pārvērtēti. Attiecīgi aktuālais akciju cenas kritums, plīstot tam pašam mākslīgā intelekta bezlimita peļņas entuziasmam, joprojām tikai atspoguļo tuvāk zemei nonākošās investoru gaidas.
Lai nu kā – izskatās, ka notiekošais investorus tagad ir sašķēlis vismaz divās lielās grupās. Vieni pārdot jebko, kas ir Amerika – ASV dolāru, ASV akcijas un ASV parādu. Savukārt citi tirgoņi jau nirst iekšā kādos šādos vērtspapīru slaktiņos, lai šādus aktīvus jau uzpirktu pie nosacīti pievilcīgām atlaidēm.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.