Lindas jautājums: Kādos gadījumos tiek maksātas dividendes?
Uzņēmumi saviem akcionāriem laiku pa laikam izmaksā dividendes. Tiesa, daži to dara biežāk, citi – nedara nemaz. Pēc kādiem kritērijiem tad tiek izlemts, kad un cik dividenžu izmaksāt? Tāds jautājums Lindai radās šonedēļ.
Ir skaidrs, kā akcijas nopirkt pašam priekš sevis, taču dažkārt aizdomājos, ka tā būtu arī lieliska investīcija manu bērnu nākotnē. Vai akcijas iespējams kādam uzdāvināt? Un kurš pēc dāvinājuma ir tiesīgs rīkoties ar akcijām, kamēr bērns nav sasniedzis 18 gadu vecumu?
Kā man parūpēties par to, lai mani ieguldījumi būtu drošībā? Kas notiks, ja banka, kurā ir mans vērtspapīru konts, bankrotēs? Laikā, kad pasaulē ir tik daudz nenoteiktības, jautājumi par drošību dažādās jomās šķiet īpaši aktuāli.
Skatoties biržā šajā brīdī pieejamo akciju piedāvājumu, acīs iekrīt cenu dažādība. Tur var atrast piedāvājumus pat pārdesmit centos par vienu akciju un arī vairākos simtos eiro. Hmmm… Kas un kā nosaka, cik maksās katra uzņēmuma akcija? Kāpēc dažas ir tik lētas, bet citas – dārgas? Vai pēc akciju cenas var nojaust uzņēmuma vērtību?
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.