Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs Džeroms Pauels trešdien sacīja, ka nav pieredzes ar milzīgo nenoteiktību, ko rada Trampa pašreizējie tarifi, un ka tā ir arī izaicinoša situācija Federālajai rezervju sistēmai, ziņoja Yahoo Finance.

- Uzstājoties Čikāgas ekonomikas klubā 16.aprīlī, Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs Džeroms Pauels sacīja, ka Trampa tarifi novedīs pie augstākas inflācijas un lēnākas ekonomikas izaugsmes.
- Foto: AP/Scampix
Trešdienas runā Čikāgā Pauels apstiprināja, ka centrālā banka gaida lielāku skaidrību, pirms apsvērs iespēju koriģēt procentu likmes. Viņš sagaida, ka prezidenta Trampa tarifi novedīs pie "augstākas inflācijas un lēnākas izaugsmes".
Pauels savā runā atzina, ka šie divi notikumi varētu radīt lielu dilemmu Federālajai Rezervju sistēmai - tai ir jāizvēlas, vai svarīgākais mērķis ir saglabāt cenas stabilas vai palielināt nodarbinātību.
"Mēs varam nonākt sarežģītā situācijā, kad starp mūsu diviem ceļiem ir liela spriedze," viņš teica. Pauels sacīja, ka pastāv liela varbūtība, ka Federālo rezervju sistēma nevienā no šiem jautājumiem nesasniegs savus šī gada mērķus vai vismaz nepanāks lielu progresu.
Cenu stabilitāte ir svarīga Federālajai Rezervju sistēmai
Pauels atzīmēja, ka līdz šim paziņotais tarifu paaugstināšanas līmenis ir ievērojami augstāks nekā gaidīts un ka vēl nav zināms, vai tarifu radītā inflācija būs īslaicīga vai pastāvīgāka. Viņš teica, ka izvairīšanās no ilgtermiņa inflācijas ir atkarīga no ietekmes lieluma un no tā, cik ilgs laiks nepieciešams, lai tās pilnībā sasniegtu cenas.
Pauels sacīja, ka cenu stabilitāte ir svarīga un bez tās Federālā rezervju sistēma ilgstoši nespēs panākt spēcīgu darba tirgu.
Federālo rezervju sistēmas amatpersonas šobrīd apspriež, kā reaģēt uz Trampa agresīvajiem jaunajiem tarifiem, un cenšas izlemt, kuru no diviem centrālās bankas galvenajiem mērķiem tuvākajos mēnešos ir svarīgāk sasniegt – cenu stabilitāti vai nodarbinātības palielināšanu.
ASV finanšu ministrs Skots Besents apgalvojis, ka Federālajai Rezervju sistēmai tarifu radītā inflācija būtu jāuzskata par īslaicīgu. Pauels jau iepriekš ir piekritis šim viedoklim, taču trešdienas runas laikā viņš drīzāk atstāja iespējas atvērtas.
"Visticamāk, tarifi izraisīs vismaz īslaicīgu inflācijas pieaugumu," viņš sacīja, piebilstot, ka "inflācijas ietekme varētu būt arī pastāvīgāka".
Gaidāmi trīs samazinājumi
Pauels trešdien sacīja, ka ASV ekonomika joprojām ir stabilā stāvoklī, neskatoties uz pieaugošo nenoteiktību un lejupslīdes riskiem. Viņš norādīja, ka līdz šim pieejamie dati liecina, ka izaugsme pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir palēninājusies, taču tā tas bija vēl pirms aprīļa sākuma, kad sāka stāties spēkā Trampa agresīvākie tarifi.
Tirgi šobrīd prognozē trīs procentu likmju samazinājumus, ko šogad veiks Federālo rezervju sistēma. Pirms dažām nedēļām bija gaidāmi četri līdz pieci samazinājumi.
Federālo rezervju politikas veidotāji marta politikas sanāksmē saglabāja prognozi par diviem samazinājumiem šogad, taču uzsvēra ievērojamo nenoteiktību, kas saistīta ar šīm perspektīvām.
Klīvlendas Federālo rezervju sistēmas prezidente Beta Hemaka trešdien savā runā Ohaio štatā sacīja, ka spēcīgs arguments procentu likmju saglabāšanai ir līdzsvarot riskus, ko rada turpmāka inflācija un darba tirgus palēnināšanās. Viņš sacīja, ka noteiktie tarifi ir būtiskas izmaiņas tirdzniecības politikā, un paies zināms laiks, līdz kļūs skaidrāka kopējā ekonomiskā ietekme.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Donalda Trampa paziņojums par tirdzniecības tarifiem investoriem atgādināja pandēmijas laikus, un akcijas krita visvairāk kopš 2020. gada. Asiņojošos tirgos atskan vājas balsis, kas aicina pirkt kritumu.
ASV akcijām nespējot atgūties, tirgus analītiķi runā par recesijas risku un nepieciešamību diversificēt investīcijas ārpus Amerikas. ASV lojālākie joprojām ir privātie investori, kuri turpina pirkt kritumus.
Jau gadiem ierasts, ka lielās bildes pamatā esošā krāsa vērtspapīru tirgū lielā mērā ir atkarīga no ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) paustā skatījuma. Ja tirgus dalībniekiem ir sajūta, ka FRS tiem būs draudzīga, tad parasti augstāk ceļo to pašu akciju cena. Tad nu šonedēļ milzīga uzmanība tika pievērsta svaigākajai FRES sapulcei – pirmajai kopš ASV akciju cena tā krietnāk, piedzīvojot arī korekciju, februāra otrajā pusē sāka sarukt.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.