Plaisa starp 5 lielākajiem ASV uzņēmumiem, salīdzinot ar citiem, palielinās, taču arī pārējās S&P 500 top 50 akcijas šogad ir piedzīvojušas izmaiņas augstākajā līmenī pēdējo 10 gadu laikā.
S&P 500 50 vērtīgākie uzņēmumi, kas šobrīd veido aptuveni 56% no kopējā svara, šogad ir pakāpušies uz augšu vai uz leju vidēji par 9 vietām.
2023. gadā daudz tika runāts par maksimālās koncentrācijas risku. Piemēram, Apple tagad ir gandrīz vairāk vērts nekā viss Francijas akciju tirgus.
Nepastāvību var daļēji saistīt arī ar Covid-19, uzskata Tods Sons (Todd Sohn), Strategas Securities LLC ETF stratēģis. Pandēmija krasi mainīja biznesa modeļus un līdz ar to arī uzņēmumu vērtējumus.
Starp uzņēmumiem, kas šogad iekļuvuši 50 labāko vidū, ir vairāki, kas izmantoja pandēmijas radītās iespējas, tostarp Salesforce, Advanced Micro Devices, Intel Corp., Intuit, Boeing, Netflix un Qualcomm.
Vērtīgākais spēlētājs - Nvidia
Nvidia ir pirmais uzņēmums vismaz 20 gadu laikā, kas gadu sācis ārpus S&P 500 pirmā desmitnieka un iekļuvis pirmajā pieciniekā. Tā vērtība palielinājās par aptuveni 829 mljrd. dolāru, jo mākslīgais intelekts virzīja pieprasījumu pēc GPU.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Lai arī gada beigās akciju cenu pieaugums kļuva plašāks, šo gadu nenoliedzami var uzskatīt par lielā septītnieka gadu. Bet kas tad veido šo lielo septītnieku? Tie ir pasaulē paši atpazīstamākie publiski kotētie uzņēmumi, pamatā tehnoloģiju sektora grandi, Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon.com, Nvidia, Tesla un Meta Platforms.
Trešajā ceturksnī ASV ekonomika pieauga par 4.9%, izraisot ASV akciju fjūčeru kāpumu pirmspārdošanas tirgū.
Novembris iesāka nedaudz priekšlaicīgo “Santa Klausa ralliju”, kurš nu jau pārvēršas par diezgan nekontrolētu ballīti – akciju tirgiem gandrīz katru dienu noslēdzot “zaļajā krāsā”, viedokļrakstā pārdomās dalās Voldemārs Strupka, Signet Bank investīciju eksperts.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.