Krievijas eksporta pārtraukšanas ietekmē, dabasgāzes cena var pieaugt 10 reizes
Krievijas dabasgāzes eksporta pārtraukšana Eiropā var negatīvi ietekmēt reģiona iekšzemes kopproduktu. Tomēr ietekme uz cenām var būt desmitkārtīga, liecina jaunais Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pētījums.
Saskaņā ar SVF pētījumu, gāzes eksporta pārtraukšana mazinās ekonomisko izaugsmi Eiropas Savienībā (ES) vismaz par 0.4% – ja gāzes tirgus šoks globāli tiks sadalīts starp visām valstīm. Sliktākajā gadījumā, ja ekonomiskās sekas pilnībā absorbēs Eiropa, negatīvā ietekme uz reģiona ekonomiku varētu būt 1.4 – 2.5%. Pēc pētījuma autoru domām, dabasgāzes piegāde no citām valstīm palīdzētu kompensēt negatīvo ietekmi.
Eiropieši cīnās ar dabasgāzes trūkumu, bet Amerikas Savienoto Valstu (ASV) situācija ir tieši pretēja, mēneša laikā dabasgāzes cena ir kritusies gandrīz par 40%.
Ar tankkuģiem tiek pārvadāts rekordliels Krievijas naftas daudzums, un uz Indiju un Ķīnu plūst nepieredzēti lieli apjomi, jo citas valstis ierobežo importu Ukrainas kara dēļ.
Krievijas vicepremjers Aleksandrs Novaks (Aleksandr Novak) ceturtdien paziņoja, ka aptuveni puse no 54 uzņēmumiem, kas noslēguši dabasgāzes piegādes līgumus ar Gazprom, jau ir atvēruši kontus rubļos.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.