Akciju tirgi turpina just sekas no Ķīnas ekonomikas
Āzijas akcijas un ASV biržu fjūčeri šodien kritās, jo tirgotāji apkopoja datus, kas liecināja, ka Ķīnas ekonomika aug lēnākajā tempā kopš 1970. gadiem. Šonedēļ gaidāmi vairāku banku gigantu rezultāti.
Hang Seng indekss samazinājās par vairāk nekā 1.1%. Arī S&P 500 un Dow Jones fjūčeri kritās, jo pirmdien ASV tirgi bija slēgti. MSCI ACWI indekss, pasaules akciju etalons, tirgojās par zemāku cenu, kas liecina par šī gada sākuma rallija beigām. Jāatzīmē, ka gada ieskaņa bija labākā kopš 1988. gada.
Pēc sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO rekordiem 2021. gadā, pērn IPO darījumu aktivitāte ir kritusies gandrīz uz pusi – par 45% pēc darījumu skaita (1333 IPO darījumi pērn pretēji 2436 darījumiem 2021. gadā) un pat par 61% pēc piesaistīto investīciju apjoma (179.5 mljrd. ASV dolāru pagājušajā gadā pretēji 459.9 mljrd. 2021. gadā). Informāciju apkopojis Guntars Krols, EY Partneris, Stratēģijas un Darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs.
Pēdējo sešu mēnešu notikumus akciju tirgos varētu raksturot kā izbraucienu amerikāņu kalniņos, kur pārmērīgs investoru optimisms mijas ar bažām un bailēm. Nozīmīga ietekme šādam investoru noskaņojumam bijusi Donaldam Trampam un viņa jaunās administrācijas lēmumiem, kas pamatīgi sašūpojuši diplomātiskās saites, globālo ekonomiku un līdz šim vispārpieņemto lietu kārtību. Turklāt četru gadu prezidentūras termiņš ir tikai pašā starta taisnē. Tāpēc pamatots ir investoru jautājums, tostarp Latvijā - kur šobrīd investēt ir mazākais risks un lielākās peļņas iespējas?