Pandēmijas ietekmē jaunie fintech uzņēmumi zaudēja 0.46 triljonus dolāru
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) biržā kotētie jaunuzņēmumi zaudējuši teju pusi triljona tirgus kapitalizācijā kopš to akciju cenu maksimuma pandēmijas laikā. Situāciju mainīja palielināto naudas izmaksu bažas un nepārbaudītie uzņēmējdarbības modeļi.
No 2020. gada ASV biržās kotēti 30 jauni uzņēmumi finanšu tehnoloģiju (fintech) sektorā, kas tolaik saņēma augstus novērtējumus. Tas uzrunāja investorus ar dominējošu viedokli, ka fintech ilgtermiņā gūs labumu no digitalizācijas tendencēm, ko paātrināja pandēmija.
ASV lielākā banka JPMorgan plāno ievērojami palielināt ieguldījumus tehnoloģijās un talantos, lai saglabātu savu konkurētspēju un pretotos tendencei fintech uzņēmumiem pārņemt tirgus daļu. Investori, savukārt, baidās no bankas peļņas samazināšanās.
2021.gadā Latvijas iedzīvotāji tiešsaistes akciju tirdzniecības platformā freedom24.com visbiežāk iegādājušies tehnoloģiju uzņēma Apple akcijas. Privāto investoru uzmanības lokā ir bijušas arī uzņēmumu Virgin Galactic un Ford Motor akcijas, kas popularitātes ziņā attiecīgi ierindojas otrajā un trešajā vietā starp pirktākajām akcijām.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.