Pagājušajā nedēļā janvāra dabasgāzes piegāde Amsterdamā maksāja 182 eiro par megavatu, bet šodien pēc pusdienlaika cena bija noslīdējusi līdz 101 eiro, vēsta Bloomberg. Lai gan Gazprom turpina bremzēt gāzes pārdošanu Eiropas tirgum, labās cenas ir piesaistījušas Ziemeļamerikas sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) piegādes un būtiski mazinājušas deficītu.
Šķiet, vai ik dienu Investoru Klubā rakstām par inflāciju un pieaugošajām cenām. Un nē, tā nav panikas sēšana vai sensacionalizēšana, bet gan nepārtraukti pieaugoša un vēlreiz apstiprinoša sajūta un prognozes, ka augsta inflācija ir uz palikšanu.
2021. gadā finanšu pasaulē pasaulē bijuši visai daudzi zīmīgi notikumi un procesi. Šis gads atnesis, piemēram, lielas pārdomas pār inflāciju – sevišķi gada otrajā puse, kad agrākie spriedumi par strauju patēriņa cenu pieaugumu ātri vien kļuva par realitāti.
Šogad Rietumu pasaulē pie ekonomisko problēmu durvīm īstenu vētru sacēlusi tāda jau aptuveni 10 gadus neredzēta lieta kā inflācija. Baltijā tā strauji tuvojas apaļiem 10%. Arī otrā pusē Atlantijas okeānam - ASV - tā, palielinoties līdz teju 7%, ir sasniegusi augstāko līmeni 40 gados.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.