Cilvēku plašā interese nosaka to, ka pieprasījums mēdz būt pēc visdažādākajām lietām, ko ir iespējams kolekcionēt. Savukārt dārgākās no tām bieži tiek pārdotas ar kādu izsoļu namu starpniecību par simtiem tūkstošiem vai pat miljoniem.
Periodiski varam dzirdēt, ka ar pasaules lielāko izsoļu namu starpniecību tiek ļoti dārgi pārdots kāds mākslas darbs, rets luksusa klases auto vai pat pastmarka. Tomēr bieži vien šādi darījumi aptver tikai pašus labākos no labākajiem šādiem priekšmetiem.
Foto: Scanpix
Dažkārt arī šāda veida ziņas liek domāt, ka būtu vērts kaut kur noglabāt kādu šķietami šajā brīdī pat nosacīti parastu un ikdienišķu lietu, kuru tad pēc 20 līdz 30 gadiem rodas iespēja pārdot būtiski dārgāk.
Gadiem ilgi ieguldījumi obligācijās nešķita pievilcīgi zemo procentu likmju dēļ. Taču nu jau kā gadu ierobežojošās monetārās politikas dēļ procentu likmes ir ievērojami kāpušas, paaugstinot arī obligāciju ienesīgumu un tādējādi – to pievilcīgumu investoru acīs.
Investori tā vietā, lai meklētu iespējas, kā aizsargāt portfeļus akciju krituma gadījumā, nu aktīvi liek likmes uz to, ka cenu kāpums turpināsies. Vērojama ievērojama riska uzņemšanās.
ASV Federālās rezervju sistēmas Atvērtā tirgus komitejas diskusijas par monetāro politiku pievērsušas lielu uzmanību ASV ekonomikai un tās iespējamai ietekmei uz ASV dolāru un akciju tirgu. Freedom Holding Corp. analītiķi prognozē, ka pēc jūnijā ieturētās pauzes 26. jūlijā par 25 bāzes punktiem tiks paaugstinātas procentu likmes. Uzmanība tiek pievērsta stingrāku monetāro pasākumu turpināšanai, ko veicina vietējās ekonomikas spēcīgais sniegums, jo īpaši pārsteidzoši elastīgais darba tirgus un patēriņš.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.