• Atpakaļ
 • menu
 • Meklēt
 • Ieiet portālā
 • Dalīties ar rakstu:

  Sintijas ceļojums investīciju pasaulē: #17 – INDEXO IPO

  Investoru festivālā Jūrmalā kopā ar INDEXO valdes priekšsēdētāju Valdi Siksni (pa labi) un valdes locekli Henriku Karmo (pa kreisi)Foto: Privātais arhīvs

  Pēc neliela pārtraukuma esmu gatava turpināt savu investīciju ceļojumu. Un, vērtējot šī brīža aktualitātes Baltijas biržās, nolēmu piedalīties INDEXO akciju sākotnējā publiskajā piedāvājumā (IPO). Jā, viedokļi par konkrēto IPO dalās. Jā, uzņēmuma vadības mērķi ir ārkārtīgi ambiciozi. Bet mani ieguldījumi nav tik lieli, lai neuzņemtos šo risku. Un es tiešām augstu vērtēju uzdrīkstēšanos un lielus plānus. Kāpēc samierināties ar pieticību?

  INDEXO IPO procesā kopumā tiek piedāvātas 535 tūkst. akcijas par kopējo vērtību 7.49 milj. eiro. Un vienas akcijas cena ir 14 eiro. Ar IPO palīdzību INDEXO vēlas Latvijā izveidot pirmo banku, kas piederēs plašam iedzīvotāju lokam. Un, lai gan daļa investoru uzskata, ka cena ir pārāk augsta, piemēram, Igaunijas investīciju izpētes uzņēmums ENLIGHT Research to novērtējis pozitīvi. Saskaņā ar ENLIGHT vērtējumu, INDEXO četru gadu laikā jau ir izdevies iekarot aptuveni 9% no Latvijas pensiju pārvaldes tirgus un šobrīd uzņēmums ir labā pozīcijā, lai izaicinātu komercbanku tirgu. Latvijas banku sektorā ir nepieciešamas pārmaiņas, ko var nest jauna tirgus dalībnieka ienākšana. Šobrīd Latvijā dominē četras komercbankas, kuru klienti ir 98% Latvijas banku pakalpojumu lietotāju un šīs bankas arī kontrolē aptuveni 85% tirgus daļu pēc izsniegtajiem kredītiem. Tā rezultātā Latvijā ir vieni no dārgākajiem hipotekārajiem kredītiem Eiropā. Arī izsniegto kredītu apjoms ir zems, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm.
  INDEXO šī gada pirmajos sešos mēnešos ir sasniedzis straujāko jaunu klientu skaita izaugsmi, piesaistot 14 359 jaunus pensiju 2. un 3. līmeņa plānu klientus, kas ir par 21.3 % vairāk kā gada sākumā. Pēdējā gada laikā INDEXO klientu skaits palielinājies par 45% jeb 25 488, bet aktīvi pārvaldībā gada laikā ir auguši par 32% jeb 118.4 milj. eiro. Kopējais uzņēmuma klientu skaits uz šī gada 30. jūniju bija 81 883, salīdzinot ar 67 524 klientiem gada sākumā. Savukārt aktīvi pārvaldībā šī gada pirmā pusgada beigās bija 484.5 milj. eiro, salīdzinot ar 468.4 milj. eiro gada sākumā.
  Pētot uzņēmuma darbību gadu laikā, var redzēt, ka INDEXO ir vērsts uz izaugsmi un nebaidās no pārmaiņām. Man tas patiesi saista. Uzsvēršanas vērta ir arī uzņēmuma caurskatāmība, jo tas atklāj visas netiešās izmaksas, reizi ceturksnī ziņojot par aktīvu pārvaldības plāna rezultātiem.
  Arī es esmu INDEXO klients. Manā gadījumā par labu “nospēlēja” zemās izmaksas, kas, pieņemu, ir svarīgs aspekts teju visiem. Kā arī fakts, ka INDEXO iegulda indeksu fondos, ne akcijās vai obligācijās. Tādā veidā mazinās ieguldījumu koncentrācijas risks. No vienas puses, dzīvē esmu liela riskētāja, bet šajā aspektā es tomēr domāju ar ilgtermiņa skatījumu, izvēloties drošāku pieeju.
  Skatoties tālākā nākotnē, es, protams, uz pensiju kā labas dzīves nodrošinātāju vecumdienās nepaļaujos. Bet, ja man ir iespēja kaut nedaudz ietekmēt tās apmēru, es izvēlos to darīt. Un... arī iesaistīties uzņēmuma izaugsmē, kaut vai ar minimālu ieguldījumu. Manā gadījumā tie ir 70 eiro, bet turpinājums sekos!
Saistītie raksti

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

FinansuSignet
Investore Andris
MintosNasdaqEstateguru
Investoru Kluba partneri
Birža
 • Rīgas birža
 • Tallinas birža
 • Viļņas birža
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus

Cenas tiek parādītas ar 15 minūšu nokavēšanos. Salīdzinājums ar iepriekšējo dienu sākas 10.15 tirdzniecības dienas rītā.