• Atpakaļ
 • menu
 • Meklēt
 • Ieiet portālā
 • Dalīties ar rakstu:

  Andrus Vaher: Novavax – smags klauvējiens pie vakcīnu tirgus durvīm

  Andrus Vaher.Foto: Andras Kralla

  Pašreizējās COVID-19 pandēmijas laikā, kas diemžēl neliecina par mazināšanās pazīmēm, ir pamats sīkāk aplūkot ASV farmācijas uzņēmumu Novavax (NVAX).

  Uzreiz jāatzīmē, ka atšķirībā no visiem zināmajiem vakcīnu ražotājiem, piemēram, Pfizer-BioNtech, Moderna, Janssen, AstraZeneca un citiem, Novavax līdz šim nav pārdevis nevienu devu. Tomēr Novavax Covid-19 NVX-CoV2373 ir veiksmīgi pārbaudīts Apvienotajā Karalistē, Meksikā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Eksperimentos piedalījās aptuveni 30 000 cilvēku, un rezultāti parādīja, ka vakcīna aizsargā pret korona ar 90-95% varbūtību atkarībā no vīrusa celma.
  Ir tikai viens veids, kā kontrolēt koronavīrusa izplatību – vakcinācija. Jā, Merck un Pfizer nesen paziņoja par dažām diezgan labām jaunām, bet ļoti dārgām Covid-19 zālēm, taču tā noteikti ir labāka iespēja vakcinēties un nesaslimt, nekā saslimt un pēc tam ārstēties. Tā domā ārsti, veselības aprūpes speciālisti un lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.
  Covid-19 vakcīnu tirgus apjoms
  Kamēr galvenais šķērslis vakcinācijai Latvijā/Igaunijā, Eiropā un citās attīstītajās valstīs ir mazākuma vienaldzība, bailes vai vienkārši nevēlēšanās, pārējā pasaulē vakcīnu trūkuma pamatā joprojām ir zemā vakcīnu pieejamība. Vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju joprojām ir nevakcinēti.
  Otra puse ir būsteri. Ja pirms pusgada tika uzskatīts, ka pietiks ar vienu papildu devu gadā, tad tagad kļuvis skaidrs, ka ilgāk par 8 mēnešiem gaidīt vairs nav joka lieta, labāk ik pa pusgadam saņemt papildu devu.
  Pašlaik uz Zemes ir 7,9 miljardi cilvēku, no kuriem 7,2 miljardi ir vecāki par 5 gadiem - mērķa grupa. Apmēram 3,5–4 miljardi no viņiem joprojām gaida pirmās divas devas, un aptuveni 6 miljardiem cilvēku turpmāk katru gadu būs nepieciešamas divas revakcinācijas devas. Tiek lēsts, ka 10-15% pasaules iedzīvotāju, kas vecāki par pieciem gadiem, netiks vakcinēti, līdz ar to slimība nepāries un neviens nevarēs pateikt, cik ilgi mums būs jāsadzīvo ar koronavīrusu. Mēs noteikti runājam par daudziem gadiem. Prognozēju, ka nākamo piecu gadu laikā pieprasījums pēc Covid-19 vakcīnām būs 12 miljardu devu apmērā gadā.
  Vai vakcīnu tirgū ir vietas jauniem dalībniekiem?
  Es domāju, ka tieši tad jaunpienācējs var piedāvāt vakcīnu, kas ir:
  • efektīvāka vai vismaz tikpat efektīva kā tirgū jau esošās vakcīnas,
  • stabilāka – uzglabāšanas un transportēšanas laikā nav jāuztur pēc iespējas zemāka temperatūra,
  • drošāka – ar vēl mazākām un nevainīgākām blakusparādībām nekā pašreizējais mRNS un vīrusu vektoru vakcīnu tirgus.
  • lētāka.
  Lai cik dīvaini tas nešķistu, Novavax izstrādātajai NVX-CoV2373 vakcīnai ir visas iepriekš minētās priekšrocības.
  Efektīvāka vai vismaz tikpat efektīva
  Kā jau rakstīju iepriekš, Novavax vakcīna aizsargā pret korona vismaz tikpat efektīvi kā Pfizer vai Moderna. Vakcīna novērsīs smagu vai vidēji smagu slimību ar gandrīz 100% iespējamību, ar 90% iespēju novērst vieglu slimību.
  Stabilāka
  Atšķirībā no pašlaik injicētajām mRNS un vīrusu vektoru vakcīnām, Novavax ir daudz stabilāka uz proteīnu balstīta vakcīna. Tās uzglabāšanai un transportēšanai nav nepieciešama tik zema mīnus temperatūra kā Pfizer-BioNtech, Moderna vai AstraZeneca vakcīnām. Piemēram, Pfizer vakcīnu var uzglabāt tikai -90 līdz -60 °C temperatūrā līdz derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma; īsu laiku (līdz divām nedēļām) var uzglabāt arī no -25 līdz -15 C. Vakcīna pirms lietošanas jāatkausē, pēc tam jāatšķaida, kā norādīts. Vakcinācijas devas jāuzglabā +2 līdz +25 C temperatūrā un jāizlieto 6 stundu laikā. Nav obligāti jābūt loģistikas ekspertam, lai saprastu, cik sarežģīta, bieži vien neiespējama, šāda apstrāde var būt valstīs ar siltāku klimatu un vāji attīstītu infrastruktūru.
  Novavax vakcīnas flakoni ir gatavi lietošanai tūlītējai injekcijai normālā ledusskapja temperatūrā no +2 līdz +8 grādiem. Tas padara to daudz vieglāk un lētāk transportēt un uzglabāt.
  Drošāka
  Lai gan mRNS vakcīna ir jauns augsto tehnoloģiju risinājums, Novavax vakcīna tiek sagatavota, izmantojot tradicionālu uz proteīnu balstītu metodi. Tāpat jau gadu desmitiem ir izstrādātas vakcīnas, kas aizsargā pret gripu, hepatītu, ērču encefalītu un citām slimībām. Tādējādi tā ir miljardiem reižu pārbaudīta metode, kuras blakusparādības ir arī daudzkārt labāk izpētītas un atzītas par drošām cilvēkiem nekā mRNS vakcīnas. Es domāju, ka uz olbaltumvielām balstīta vakcīna ir izeja daudziem, kuri līdz šim ir bijuši skeptiski par vakcināciju pret Covid-19, jo viņi neuzticas mūsdienu vakcīnām ar mRNS un vīrusu vektoriem.
  Lētāka
  Uz olbaltumvielām balstītas vakcīnas ražošana ir aptuveni trīs reizes lētāka nekā mRNS vakcīnas ražošana. Tādējādi Novavax vakcīna ir daudz pieejamāka nabadzīgākajām valstīm, kuras nespēj samaksāt 20 dolāru par devu un bez maksas izplatīt to ikvienam savā valstī pretstatā, piemēram, ASV, Japānai, Dienvidkorejai, ES valstīm, Izraēlai un citām bagātākām valstīm.
  No dažādiem avotiem autors ir lasījis, ka Moderna un Pfizer vienas devas ražošanas izmaksas ir 5-6 USD. Novavax olbaltumvielu vakcīnu var ražot, maksājot mazāk nekā divus dolārus par devu.
  Atļaujas lietošanai
  Kā minēts iepriekš, Novavax līdz šim nav pārdevis nevienu devu, taču tas drīz mainīsies. Pirms divām nedēļām Novavax pirmo reizi tika reģistrēts Indonēzijā. Indonēzija ar nedaudz vairāk par 270 miljoniem iedzīvotāju ir 4. lielākā valsts pasaulē, pēc tam 5.vietā sekoja Filipīnas (112 miljoni cilvēku). Līdz šim Novavax ir iesniedzis pieteikumu atļaujas saņemšanai no Eiropas Savienības, Apvienotās Karalistes, Indijas, Dienvidkorejas, Austrālijas, Kanādas, Jaunzēlandes un Pasaules Veselības organizācijas. Šogad plānots iesniegt pieteikumu atļaujas saņemšanai arī ASV Pārtikas un zāļu pārvaldei.
  Nav zināms, cik ilgi katra aģentūra apstrādās atļaujas piešķiršanu (vai atteikumu), taču nav pamata uzskatīt, ka tas prasīs vairāk nekā dažus mēnešus. Protams, tas nebūs tik ātri, kā tas notika pagājušā gada decembrī un šoziem ar Pfizer, AstraZeneca un Moderna. Viņi visi, salīdzinot ar parasto procedūru, atļaujas saņēma ļoti ātri – tikai dažas nedēļas pēc pieteikuma iesniegšanas. Taču bija arī ārkārtēja situācija – simtiem tūkstošu cilvēku nomira, slimnīcas stenēja no koronārās sirds slimības, visai slēgtajai pasaulei vakcīnas bija vajadzīgas kā gaiss. Lielās nepatikšanas tagad ir beigušās, un zāļu speciālisti var atgriezties pie ierastās rutīnas, apstiprinot jaunas Covid-19 vakcīnas.
  Priekšlīgumi
  Līdz šim Novavax ir noslēgusi priekšlīgumus par vakcīnas devas piegādi ar šādām valdībām:
  Valsts/Organizācija
  Devu skaits miljonos
  PVO1 100
  Eiropas Savienība200
  Indija200
  Japāna150
  ASV110
  Lielbritānija60
  Kanāda52
  Austrālija50
  Dienvidkoreja40
  Citas valstis106
  1 - 10......11 - 12
  Ražošana
  Novavax, kas pirms diviem gadiem bija tikai neliels zāļu izstrādātājs, ir izveidojis Hercules tīklu, lai pusotra gada laikā izveidotu ražošanas jaudu un izejvielu un gatavās produkcijas piegādes ķēdes, katru gadu laižot tirgū miljardus Covid-19 devu.
  Ar savu spēku un prasmi vien šī Novavax būtu neiespējamā misija. Novavax ir sadarbojies ar daudziem pazīstamiem ražotājiem – Serum Institute of India (SII), Fujifilm Diosynth ASV, Takeda Japānā, SK BioScience Dienvidkorejā, lai ātri sasniegtu milzīgas jaudas. Novavax rūpnīcas ir tikai Upsalā, Zviedrijā un Čehijā, pēdējā tiek iekārtota un apkalpota sadarbībā ar SII.
  Līdz šim ražotāju saraksts ir šāds:
  Ražotājs
  Valsts
  Paredzamā gada jauda (miljonos devu)
  SIIIndija2 000
  Novavax CZČehija1 000
  Fujifilm DiosynthASV330
  TakedaJapāna250
  Fujifilm DiosynthLielbritānija180
  SK BioScienceDienvidkoreja150
  MabionPolija120
  BiofabriSpānija100
  Kopā4 130
  Avots: Novavax preses relīze
  Novavax izpilddirektors Stenlijs Erks vairākkārt norādījis, ka uzņēmums ir gatavs nākamgad mēnesī saražot 200 miljonus vakcīnu devu. Ražošana jau notiek. Pēc Erka teiktā, jau ir gatavi desmitiem miljonu devu, un tās gaida noliktavās licences lietošanai.
  Labas ziņas ceturtdien atnāca no Indijas, ka valdība ir izbeigusi 8 mēnešus ilgušo embargo Indijā ražoto Covid-19 vakcīnu eksportam. SII ir atļauts pārdot 20 miljonus Novavax vakcīnas devu Indonēzijai.
  Par akciju cenu un kur tā var aiziet Moderna piemērā
  Veiksmīgi zāļu izmēģinājumi, iesniegtās un saņemtās licences, priekšlīgumi, ražošanas jaudas un drosmīgi plāni ir vērtīgas lietas, taču tirgus vēlas redzēt apgrozījumu un peļņu un to izaugsmes potenciālu nākotnē.
  Tāpēc ir lietderīgi aplūkot, kas jau ir noticis ar citu farmācijas uzņēmumu, kas, tāpat kā Novavax, bija tikai potenciāls farmācijas uzņēmums pirms dažiem gadiem - Moderna (MRNA).
  2019. gadā Moderna strādāja ar 60 miljonu dolāru apgrozījumu un 514 miljonu dolāru zaudējumiem. Akcijas cena 2019. gada decembrī bija 20 USD.
  Pēdējo 12 mēnešu laikā uzņēmuma Moderna pārdošanas apjoms sasniedzis gandrīz 11,8 miljardus USD (96% no tiem ir Covid-19) un tīrā peļņa 7 miljardu USD apmērā. Koronārās vakcīnas ražošana ir ļoti ienesīga darbība. Īpaši situācijā, kad pircēji ir gatavi maksāt augstu cenu.
  8. Septembrī Moderna akciju cena uzstādīja visu laiku augstāko līmeni - 497 USD. Šodien cena ir strauji kritusies. Trešā ceturkšņa pārdošanas un peļņas rādītāji pievīla. Trešajā ceturksnī tirgus ieņēmumi bija "tikai" 5 miljardu dolāru apmērā un peļņa 3,3 miljardu dolāru apmērā. Papildu stimulu cenu kritumam devuši arī Merck un Pfizer paziņojumi par licencētiem koronārajiem medikamentiem. "Moderna" arī pazemināja nākamā gada apgrozījuma prognozi no 20 miljardiem līdz 15-18 miljardiem, uzņēmums plāno pārdot 700-800 miljonus vakcīnas devu. Vidējā cena par devu ir 22 USD.
  Bet pat pie šodienas daudz zemākās cenas — 264 $ piektdien 19.novembrī, Moderna tirgus kapitalizācija ir USD 107 miljardi.
  Novavax piektdien tika tirgots par USD 192,34, pašreizējā tirgus vērtība ir USD 14,5 miljardi. Tādējādi atšķirība ar Moderna šobrīd ir 7,4 reizes.
  Novavax apgrozījums 2022. gadā?
  Kāds būs Novavax reālais apgrozījums un peļņa 2022. gadā, ir būtiskākais jautājums. Piemēram, lai sasniegtu 10 miljardu dolāru apgrozījumu, Novavax būtu jāsaražo un klientiem jāpiegādā aptuveni 1,5–2 miljardi vakcīnas devu, jo Novavax var un tai ir jāpārdod lētāk nekā Moderna un Pfizer. Šeit slēpjas arī galvenie riski.
  Potenciālā ražošana ir viena lieta, faktiskā ražošana ir cita lieta. Šeit neviens nevar dot nekādu garantiju. Protams, katrs dara visu iespējamo, taču ražošanas procesu var apgrūtināt vairāki faktori – izejvielu trūkums, problēmas ar izejvielu piegādi, ražošanas iekārtu kļūmes, darbaspēka problēmas, valdības lēmumi. To šogad lielākā vai mazākā mērā piedzīvojām visiem vakcīnu ražotājiem.
  Gaisā virmo vairāki jautājumu. Novavax līdz šim paziņojis, ka ieņēmumi no sadarbībā ar citiem ražotājiem ražoto vakcīnu pārdošanas tiks sadalīti starp ražotāju un Novavax. Taču tirgum nav zināms, kādas ir proporcijas dalīšanas ziņā, tāpēc prognozēt Novavax gaidāmo apgrozījumu ir ļoti grūti. Preses paziņojumi arī rada iespaidu, ka visi SII ražotās un Indijai pārdotās vakcīnas pārdošanas ieņēmumi paliks SII. Novavax un SII dala tikai ieņēmumus no Indijā ražotās vakcīnas eksporta uz citām valstīm. Tajā pašā laikā SII ir spēcīgs ražotājs ar lielu pieredzi Indijā.
  Ko sasniegs Novavax akciju cena 2022. gadā?
  Ikviens saprot, ka uz šo jautājumu nevar atbildēt. Var izdarīt tikai pieņēmumus.
  Bet pieņemsim, ka Novavax 2022. gadā saņems 2 miljardus devu pasūtījumu, kas ražotas ar partneru palīdzību un pārdotas par vidējo cenu 10 USD, no kurām Novavax saglabās vidēji 6 USD (Novavax saņems 100% atdevi no visām devām ražotām Čehijā). Uzreiz jāatzīmē, ka atkarībā no tirgus devas cena var atšķirties vairākas reizes. Piemēram, Moderna pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pārdos šo vakcīnu Āfrikas Savienībai par 7 USD par devu. Dažus mēnešus iepriekš tas pats uzņēmums saņēma līgumu ar Eiropas Savienību pārdot devas 25,5 USD vērtībā.
  Bet atpakaļ pie Novavax - 6 USD par devu un 2 miljardi USD. Tādā gadījumā Novavax apgrozījums 2022. gadā būtu USD 12 miljardi ar paredzamo peļņu vismaz 50% apmērā vai tīro peļņu USD 6 miljardu apmērā.
  Es arī pieļauju, ka Novavax P/E 2022. gada otrajā pusē būs 10. Salīdzinājumam, Moderna šobrīd ir 15,8. Tādā gadījumā es iegūtu Novavax tirgus kapitalizāciju 60 miljardu dolāru apmērā, un akcijas cena varētu būt aptuveni 800 USD.
  Protams, lietas var iet arī labāk, it īpaši attiecībā uz cenu un P/E. Bet vienmēr var būt daudz sliktāk.
  Nākamais jaunums, kas sāks iekustināt Novavax akciju cenu, ir dažādu valstu paziņojumi par medikamentu lietošanu. Piemēram, trešdien Eiropas Zāļu aģentūra paziņoja, ka Novavax pieteikums ir operatīvi izskatīts un lēmums varētu būt gaidāms tuvāko nedēļu laikā. Taču, ja tuvāko 4-5 nedēļu laikā nebūs Eiropas atļaujas, radīsies spekulācijas, kas uz akcijas cenu neatstās labu iespaidu.
  Tad tirgus sāk gaidīt reālos ražošanas apjomus un pārdošanas skaitļus. Ja viņi parāda, ka patiešām ir iespējams saražot 200 miljonus devu mēnesī un pārdot tās par aptuveni 10 USD katru par vidējo cenu, tad tas ir nākamais spēcīgais signāls akciju cenas pieaugumam.
  Jebkādas ziņas par atliktu vai atteiktu licenci, kā arī ziņas par konkurentu ienākšanu tirgū vai jaunām un pieejamākām vakcīnām un koronārajām zālēm; ražošanas kļūmes, mazāks apgrozījums, nekā prognozēts, lielākas izmaksas, nekā plānots, utt., izraisīs akciju cenas kritumu.
  Uzmanību vērts pievērst arī visiem Moderna akcionāriem. Ja Novavax uzņem apgriezienus, tā nav laba ziņa ne Moderna, ne citiem pašreizējiem Covid-19 vakcīnu tirgus inspektoriem.
  Atruna: raksta autoram pieder Novavax akcijas.
  Dalīties ar rakstu:

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

FinansuSignet
Investore Andris
MintosNasdaqEstateguru
Investoru Kluba partneri
Birža
 • Rīgas birža
 • Tallinas birža
 • Viļņas birža
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus
Lejupielādē datus

Cenas tiek parādītas ar 15 minūšu nokavēšanos. Salīdzinājums ar iepriekšējo dienu sākas 10.15 tirdzniecības dienas rītā.