Augstās procentu likmes negatīvi ietekmē banku darbību
Banku noguldījumu likmes ir visaugstākās pēdējo 15 gadu laikā, kas ir labas ziņas noguldītājiem, bet sliktas ziņas aizdevējiem, kuri šobrīd gatavojas publiskot savus otrā ceturkšņa rezultātus.
ASV bankas pēdējos vairākus mēnešus pavadījušas, sacenšoties savā starpā par noguldītāju noturēšanu vai atgriešanu, kas izraisīja satraukumu visā banku sistēmā un otrā ceturkšņa beigās paaugstināja krājkontu procentu likmes līdz 5.05%.
2022. gads bija straujš un izaicinājumiem bagāts – tā laikā akciju un obligāciju likmes savu vērtību zaudēja pat tādos apjomos, kas rakstāmi ar divciparu skaitļiem. Savukārt 2023. gads finanšu tirgos sākās ar cerību par situācijas stabilizēšanos, un pirmais pusgads tik tiešām ir aizvadīts pozitīvi – vērtējot no gada sākuma, ASV un Eiropas akciju indeksi uzrāda izaugsmi, un no pērnā gada krituma atgūstas arī pensiju plāni Latvijā. Pagājušā gada radītais stress finanšu tirgos ir mazinājies. Kādi tam ir cēloņi? Skaidro SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs Jānis Rozenfelds.
Jūnijā gada inflācija ASV palēninājās līdz 3% un bija zemāka par prognozēto. Salīdzinājumam maijā šis rādītājs bija 4%. Līdz ar to šobrīd reģistrēts zemākais līmenis kopš 2021. gada marta, liecina trešdien publiskotie dati.
Investīciju pasaulē bieži dzirdētais teiciens — “neliec visas olas vienā grozā” — trāpīgi raksturo vienu no ieguldīšanas pamatprincipiem: nepieciešamību diversificēt ieguldījumus. Tā nav tikai teorija — diversifikācija gadu gaitā ir pierādījusi sevi kā efektīvu rīcību praksē. Tā var palīdzēt pasargāt kapitālu finanšu tirgu svārstību laikā un vienlaikus piedāvā iespēju optimizēt peļņu ilgtermiņā. Viens no nesenākajiem piemēriem tam ir pēdējo mēnešu tirgus svārstības — kamēr ASV uzņēmumu akciju vērtība kritās, citos reģionos tika novērots kāpums.