ASV valsts obligāciju ienesīguma likmes pēc augstās inflācijas oktobrī ir strauji pieaugušas, vēsta Bloomberg.

- ASV pieaugusi inflācija, pazeminot obligāciju cenas
- Foto: Reuters/Scanpix
Visstraujāk kritās ASV 5 gadu obligāciju cena, jo pastāv bažas, ka augstā inflācija liks Federālajai rezervju sistēmai paaugstināt procentu likmes ātrāk nekā gaidīts. Starpība starp ilgāka un īstermiņa obligāciju peļņas likmēm ir samazinājusies līdz zemākajam līmenim kopš 2020. gada marta, jo pastāv bažas, ka monetārās politikas stingrība varētu kavēt ekonomikas atveseļošanos.
Kad obligāciju cena krītas, to ienesīgums pieaug un otrādi.
Pasaules obligāciju tirgus mēneša laikā ir bijis nestabils, un cenas ir krasi svārstījušās, investoriem cenšoties noskaidrot, kad centrālās bankas varētu sākt paaugstināt procentu likmes. Obligāciju tirgus kustības ir neparasti augstas laikā, kad samazinās likviditāte. Kustības ir bijušas vislielākās kopš 2020. gada februāra, kad tirgus skāra COVID-19 krīze.
"Investori un Federālo rezervju sistēmas monetārās politikas veidotāji nezina, vai inflācija būs īslaicīga vai nē," sacīja investīciju kompānijas Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities ekonomists Kenta Inoue. "Tāpēc mēs redzam lielāku nepastāvību."
ASV 5 gadu obligāciju ienesīgums vakar pieauga par 5 bāzes punktiem līdz 1,26 procentiem, kas ir augstākais līmenis kopš 2020. gada februāra. 10 gadu obligāciju ienesīgums pieauga par 2 bāzes punktiem līdz 1.57 procentiem. 9.novembrī ienesīgums bija 1,41 procents.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Par vienu no galvenajiem izaicinājumiem ekonomikai strauji kļuvusi paaugstināta inflācija. Latvijā tā nupat aizsniegusies līdz 6% atzīmei, lai gan šajā ziņā mums mūsu kaimiņus vēl ir, kur ķert. Proti, Igaunijā inflācija oktobrī sasniedza 7%, bet Lietuvā pat visus 8,2%.
Zelta cenas pieauga līdz augstākajam līmenim pēdējo piecu mēnešu laikā, jo ASV patēriņa cenas oktobrī pieauga straujākajā tempā pēdējo trīs gadu desmitu laikā. Dārgmetālu investori pirmām kārtām meklē aizsardzību pret inflāciju.
Pēdējo sešu mēnešu notikumus akciju tirgos varētu raksturot kā izbraucienu amerikāņu kalniņos, kur pārmērīgs investoru optimisms mijas ar bažām un bailēm. Nozīmīga ietekme šādam investoru noskaņojumam bijusi Donaldam Trampam un viņa jaunās administrācijas lēmumiem, kas pamatīgi sašūpojuši diplomātiskās saites, globālo ekonomiku un līdz šim vispārpieņemto lietu kārtību. Turklāt četru gadu prezidentūras termiņš ir tikai pašā starta taisnē. Tāpēc pamatots ir investoru jautājums, tostarp Latvijā - kur šobrīd investēt ir mazākais risks un lielākās peļņas iespējas?