• Atpakaļ
 • menu
 • Meklēt
 • Ieiet portālā
 • Dalīties ar rakstu:

  "Mēs neapstāsimies. Mēs iesim tālāk." Intervija ar Storent vadītāju Andri Pavlovu

  Andrim Pavlovam jau bija veiksmīga pieredze tehnikas nomas biznesā, kad 2008. gadā viņš kopā arī līdzīgi domājošo Andri Bisnieku nodibināja savu uzņēmumu – Storent. Ar to arī sākās jauna lappuse tehnikas nomas biznesa vēsturē Latvijā un viens no latviešu uzņēmējdarbības starptautiskajiem veiksmes stāstiem.

  Piecpadsmit gados Storent ir izcīnījis vienu no vadošajām pozīcijām Baltijas valstu tirgū un ir paplašinājis savu darbību arī uz Somiju un Zviedriju. Šī gada pavasarī Storent spēcīgi pieteica sevi biržā, ar obligāciju emisiju piesaistot 10,5 miljonus eiro no teju 1000 dažādiem privātajiem investoriem. Pašlaik tiek plānots jau ceturtais obligāciju izlaidums. Šajā intervijā Andris Pavlovs pastāstīs par Storent stratēģiju un potenciālu, kā arī par būvniecības tehnikas nomas nozares nākotni.
  Jūs sevi dēvējat par inovatīvāko nomas uzņēmumu Eiropā. Ko tas īsti nozīmē?
  Mēs nodibinājām Storent ar mērķi piedāvāt klientam iznomāt tehniku ātri, ērti, bez liekas birokrātijas un par iespējami izdevīgāku cenu. Lai to panāktu, jau kopš pašiem pirmsākumiem mēs esam fokusējušies uz IT risinājumu iekļaušanu savā darbā un no pirmās dienas nopietni investējām IT risinājumos. Būvtehnikas nomas industrijā šāda pieeja nebija redzēta ne Latvijā, ne Eiropā, tāpēc visu nācās domāt un attīstīt pašiem sadarbībā ar IT uzņēmumu, tādējādi kļūstot par inovāciju celmlaužiem.
  Storent nomas procesi ir maksimāli automatizēti. Esam izstrādājuši Uzņēmuma Vadības Sistēmu (ERP sistēmu) pārdošanas aktivitāšu pārvaldībai (integrēts CRM), tehnikas remonta un apkopes darbu organizācijai un plānošanai, finanšu uzskaitei un menedžmentam, kā arī visiem citiem biznesa procesiem, kas saistīti ar būvtehnikas nomas uzņēmuma darbību.
  Turklāt arī Storent sadarbībā ar klientu būtisku lomu spēlē digitalizēti risinājumi. Storent klients bez zvanīšanas vai braukšanas pie mums var veikt visas darbības attālināti: rezervēt, saņemt un nodot vajadzīgo aprīkojumu. Savā virtuālajā klienta kabinetā viņam ir pieejama visaptveroša informācija par saviem pasūtījumiem, rēķiniem un citu svarīgu informāciju. Ne klientam, ne darbiniekam nav jātērē papīrs vai jāgaida rindā – viss notiek elektroniski un zibenīgi. Mūsu konkurenti tikai tagad sāk mēģināt ieviest to, ar ko mēs Storent esam strādājuši kopš uzņēmuma dibināšanas 2008. gadā. Esot pirmie, mēs uzstādām nozares standartus.
  Digitalizācija ir ienākusi strauji teju vai visās nozarēs. Vai ir kādi citviet rasti risinājumi, ko arī Storent ir izmantojis savā biznesā?
  Protams! Piemēram, Smart ID – kad to ieraudzījām, sapratām, ka tā ir nākotne un pēdējais ķēdes posms, lai visa sadarbība ar klientiem var notikt tiešsaistē. Proti, mūsu iznomātās tehnikas vienības vērtība nereti pārsniedz vairākus desmitus tūkstošus eiro, tāpēc, ja vēlamies attālināti apkalpot klientus un parakstīt dokumentus, mums vajag attālināti autorizēt cilvēkus, kur mums arī palīdz Smart-ID, eParaksts un citi līdzīgi risinājumi dažādas valstīs. 2020. gadā, tieši pirms Covid-19 pandēmijas sākuma, mēs ieviesām Smart ID autorizāciju Baltijas valstīs un līdzīgus autorizācijas risinājumus Ziemeļvalstīs. Mūsu rādītāji pierāda, ka tā bija un arī tagad turpina būt viena no lielākajām konkurences priekšrocībām.
  Baltijas valstīs esam panākuši to, ka tuvu 50% klientu veic pasūtījumus tiešsaistē un 95% klientu darījumu tiek parakstīti elektroniski. Šis rezultāts ir fantastisks! Taču mēs pie tā neapstāsimies. Mēs iesim tālāk.
  Kas būs šis solis tālāk?
  Šis mūsu “solis tālāk” sastāv no daudzām komponentēm, ko esam apvienojuši IRMS (Intelligent Rental Management System) – tā digitalizē visus mūsu iekšējos procesus, daļu no tiem pilnībā automatizē, ievērojami palielinot efektivitāti, kā arī sadarbību ar mūsu klientiem.
  Tātad IRMS sistēma ir jūsu panākumu atslēga?
  Jā un nē. Ar to vien nepietiek. Ar sistēmu ir jāstrādā kompetentai komandai. Cilvēks ir mūsu dārgākais un vērtīgākais resurss. Cilvēks ir tas, kurš procesus vadīs, koordinēs, pieņems svarīgus lēmumus. Tikai cilvēks var, balstoties uz datiem, izvēlēties, kādu tehniku mums iepirkt savam nomas parkam. Tāpat mūsu komandā ir profesionāli pārdevēji: katrs ir spējīgs atrast klientam labāko iespējamo risinājumu savu projektu īstenošanai. Automatizācija der klientam, kurš jau zina, kas viņam vajadzīgs. Bet, piemēram, uzsākot kādu jauna veida projektu, profesionāļa ieteikumi tehnikas izvēlē ir ļoti vērtīgi, jo tie palīdz paveikt darbu ātrāk un lētāk. Cilvēcību pazaudēt nedrīkst. Būvniekam nevajag tikai ātrumu, viņam vajadzīgs eksperts, kurš ieteiks labāko darba izpildes veidu, kā arī parūpēsies, lai viss izdodas.
  Mums klients nav tikai naudas maiss. Mēs mērķtiecīgi veidojam kolektīvu, kurā klientu konsultantu un projektu vadītāju mērķis ir palīdzēt risināt klienta vajadzības. Un galvenais elements mūsu nozarē tomēr ir pašas iekārtas un to tehniskais stāvoklis. Šeit ļoti būtisku lomu spēlē mūsu mehāniķu komanda, kas ir augstas raudzes speciālisti. Arī šeit mums palīdz tehnoloģijas, jo darba organizācija un detalizēta izmaksu uzskaite mums ļauj būt efektīviem gan tehnikas apkopes un remonta procesā, gan arī tehnikas iepirkumos. Varam īstajā mirklī pieņemt lēmumu par tehnikas pārdošanu, kad tās tālāka izmantošana vairs nav ekonomiski izdevīga.
  Tāpēc mēs izdarījām visu, lai automatizētu rutīnas darbu un atbrīvotu laiku mūsu komandai pievērsties patiesi svarīgajām lietām. Kombinējot digitalizāciju un spēcīgo komandu, tiek sasniegti mūsu rezultāti.
  Būvniecības nozarē izmaiņas mēdz būt visai krasas. Vai jums ir rezerves plāns situācijai, ja būvniecības nozarē būs kritums?
  Pirmkārt, mūsu klientu portfelis ir ļoti plašs, tāpēc esam stabili. Papildus būvniecībai mēs strādājam arī ceļu infrastruktūras, militārajā, ražošanas, lauksaimniecības, renovāciju, kā arī pasākumu nozarē. Portfeļa dažādošana arī ir papildus izaugsmes stratēģija, kas palīdz mums stabili augt. Ekonomiskā situācija un tendences mainās, samazinoties vienam, parādās jaunas iespējas citā jomā. Mēs esam iemācījušies pielāgoties, bez tā nevar.
  Otrkārt, no savas uzņēmēja pieredzes varu teikt – sarūkot finansēm būvniecībā, tehnikas nomas apjomi paaugstinās, jo būvniekiem nav līdzekļu jaunas tehnikas iegādei. Finanšu apsvērumi visos laikos ietekmē tirgus attīstību. Esam novērojuši, kā mainās tirgus tendences dažādās valstīs. Baltijā vidēji celtnieki izvēlas nomāt 30-40% no projektam vajadzīgās tehnikas. Lielāko daļu pašlaik viņiem izdevīgāk ir nopirkt pašiem. Ziemeļvalstīs, kur celtniecības tirgus ir attīstītāks, nomātās tehnikas īpatsvars ir lielāks. Somijā nomā 50% no vajadzīgās tehnikas, Zviedrijā – 60%. Baltijā celtnieki vairāk pērk, ne nomā. Bet mēs saredzam lielu potenciālu laika gaitā arī Baltijā panākt lielāku nomātās tehnikas īpatsvaru. Galu galā, ja darba kvalitāte ir tāda pati vai labāka, biznesā finansiāli izdevīgākais darba veikšanas paņēmiens vienmēr būs labākais.
  Treškārt, Storent 2008. gadā tika dibināts krīzes laikā, mūsu pieredze ir tieši darbs krīzē. Mēs pareizi pieņemam lēmumus un tieši krīzē izejam uz nākamo līmeni. Jo tieši grūtības un nestabilitāte dod lielāko iespēju attīstīties tālāk tiem, kas grūtībās saredz iespējas un tās arī izmanto. Kritumi, lejupslīdes, krīzes – tie ir labākie momenti spert lielu soli nākotnes attīstībā. Pašlaik būvniecības tehnikas nomas nozarē sākušās lielas izmaiņas, mēs ejam tām pa priekšu.
  Kādas tieši ir šīs lielās izmaiņas būvniecības tehnikas nomas industrijā?
  Pašlaik tehnikas nomas tirgū, tāpat kā daudzās citās nozarēs, ir daži spēlētāji, kas “nosmeļ krējumu”. Taču, ja visi citi tirgus spēlētāji savā starpā sadarbotos, vinnētāji būtu visi. Tāpēc paralēli Storent mēs izveidojām tādas platformas kā PreferRent un Cargopoint. Tie ir risinājumi, kas ir pieejami jebkuram interesentam un kas uzlabos nozari kopumā.
  PreferRent ir platforma, kurā ir atrodama informācija par teju vai visu tirgū esošo nomas tehniku: tās cenu, atrašanās vietu un pieejamību. Turpat klients var šo tehniku arī iznomāt, bet nomas uzņēmumi – pārnomāt viens otram. Šāds risinājums tehnikas nomas biznesā ir kas jauns visas pasaules mērogā.
  Platforma Cargopoint, savukārt, atvieglo tehnikas loģistikas organizēšanu. Ievadot datus ar pārvedamās kravas lielumu, izsūtīšanas un piegādes punktiem un piegādes laiku, platformas lietotājs saņems cenu piedāvājumus no dažādiem transporta uzņēmējiem un varēs izvēlēties sev vispiemērotāko.
  Kas ir šo platformu galvenās priekšrocības?
  Ātrums, izvēles iespējas, caurspīdīgums un konkurences veicināšana.
  PreferRent platformā lietotājs var saņemt vairākus piedāvājumus no nomas uzņēmumiem un izvēlēties sev labāko piedāvājumu. Šī platforma veicina konkurenci būvtehnikas nomas nozarē, kā arī palielina nomas uzņēmumu efektivitāti. Cargopoint platformā lietotājs var saņemt vairākus piedāvājumus no dažādam transporta uzņēmumiem un arī izvēlēties sev labāko piedāvājumu.
  Vai PreferRent un Cargopoint ir risinājumi, kas pieejami uzņēmumiem visā Latvijā?
  Latvijā, Baltijas valstīs un Eiropā! Pašlaik PreferRent platformā ir piereģistrējušies vairāk nekā 500 uzņēmēju no visām Baltijas valstīm un Polijas. Tie nav tikai nomas uzņēmumi, tie ir arī uzņēmumi, kuriem ir sava tehnika un, kad paši to nelieto, viņi ir gatavi to iznomāt citiem uzņēmumiem. Cargopoint aptver pagaidām visas Baltijas valstis. Un mēs plānojam šīs platformas ieviest arī citos reģionos.
  Vai arī Storent izmanto PreferRent un Cragopoint platformas?
  Viennozīmīgi! PreferRent nosūta nomas pieprasījumu visiem nomas uzņēmumiem, kuriem ir pieprasīta tehnika konkrētajā lokācijā. Storent arī saņem tos pieprasījumus no klientiem un izveido savu nomas piedāvājumu. PreferRent arī palīdz apzināt pārnomāšanas iespējas. Tādējādi, ja Storent klientam ir jārealizē projekts un Storent tehnikas parkā ir 80% no visa nepieciešamā, mēs atrodam atlikušos 20% un nodrošinām pilnu komplektu, lai klientam nav jālauza galva. Tāpat Storent piedāvā klientam optimālus tehnikas piegādes risinājumus, izmantojot Cargopoint, izmantojamo pārvadātāju klāsts ir daudz plašāks, un rezultātā arī klientam piedāvātais risinājums – labāks. Rezultātā ieguvēji ir visi! Pie darījuma var tikt arī mazāki tirgus spēlētāji, un Storent var piedāvāt pārnomāt viņiem savu tehniku. Mēs esam vērsti uz sadarbību, lai palielinātu visas būvniecības tehnikas nomas nozares efektivitāti un ilgtspējību.
  Digitālie rīki uzlabo gan nozares spēlētāju savstarpējo sadarbību, gan arī nodrošina ērtu sadarbības modeli starp gala patērētāju un pakalpojumu piegādātājiem.
  Vai jūs ticat sadarbībai?
  Cieši sadarbojoties, iegūs visi. Tieši Storent savulaik ieviesa Latvijā tehnikas nomas pārnomāšanas modeli. Tagad, sadarbojoties ar Storent, tika izveidots PreferRent un Cargopoint. Mēs esam inovatīvi un esam gatavi dalīties pieredzē ar citiem uzņēmumiem. Ceļot visas nozares līmeni, iegūs gan biznesa spēlētāji, gan gala patērētājs.
  Mēs gan apzināmies, ka inovācijas ieviešana nozarē nav vienkāršs process, jo, lai darītu ko savādāk, ir jāmaina gan savs domāšanas veids, gan ieradumi. Iespējams, vairāki tirgus spēlētāji tam vēl nav gatavi, bet mēs esam pārliecināti, ka agri vai vēlu tirgum būs jāmainās. Lai arī būvniecības un būvniecības tehnikas nomas nozares mainās lēni, arī tur paaudzes mainās, tehnoloģijām un inovācijām būs jānāk iekšā. Mēs, Storent, ne tikai sekojam līdzi izmaiņām nozarē, bet arī paši tās veidojam.
  Paldies par šo ieskatu jomas nākotnē. Savā paplašināšanās ceļā jau atkārtoti plānojat piesaistīt finanses caur obligācijām.
  Jā, ļoti veiksmīgi startējām pavasarī, piesaistot vairāk kā 10 milj. eiro. Tagad startēsim atkārtoti, lai sasniegtu savas lielās ambīcijas, kopumā piesaistot mūsu ieplānotos 15 milj.
  Kādus investorus piesaistījāt pavasarī?
  Ģeogrāfija ir plaša, kopā mums ir teju 1000 investori no 13 dažādām valstīm. Vislielāko interesi izrādīja privātie investori no Igaunijas. Mēs vēlējāmies piesaistīt privātos investorus, jo es tajā saredzēju nākotni, ņemot vērā mūsu un mūsu klientu nozares specifiku. Šīs prognozes arī realizējās un par to esmu ļoti priecīgs, jo tas ļauj mums attīstīties un iekarot jaunas virsotnes.
  Ko esat panākuši ar pavasarī piesaistītajiem 10.5 milj. eiro?
  Galvenais mērķis bija investēt biznesa ātrākā attīstībā. Primāri ieguldījām mūsu vērtīgākajā aktīvā: tehnikas atjaunošanā. Mūsu tehnikas parks mērojams vairāk kā 160 milj. eiro jaunvērtībā, par to pastāvīgi jārūpējas. Pārdodam vecāko tehniku, to aizstājot ar modernāku aprīkojumu, kas vairāk atbilst mūsu klientu vajadzībām. Kopumā šogad esam ieguldījuši jau 12 milj. tieši tehnikas atjaunošanas projektos, pievienojot jau plānotajiem 6 milj. vēl 6 milj. Daļu no piesaistītās naudas izmantojām, lai segtu finansiālās saistības. Tāpat turpinām meklēt uzņēmums, kurus iegādāties Baltijas valstīs, Somijā un Zviedrijā, lai paplašinātos.
  Kādi ir jūsu mērķi tagad?
  Šajā reizē plānojam piesaistīt 4.5 milj. eiro, tādējādi sasniedzot mūsu pašreizējos obligāciju griestus – 15 milj. eiro. Es vienmēr mērķēju augstu, vienlaicīgi lēmumus pieņemot tikai, balstoties uz konkrētiem datiem. Finanses palīdz ātrāk augt – esam uz inovāciju viļņa, kas mūs nes pretī attīstības mērķiem. Nozare mainās, mēs skaidri zinām, ko darīt, lai šo situāciju izmantotu savā un nozares labā. Piesaistot papildus 4.5 milj., mēs realizēsim vairākus stratēģiskos mērķus, virzot savu uzņēmumu uz priekšu.
  Storent Holdings SIA piedāvā investoriem parakstīties uz jaunā laidiena obligācijām. To var izdarīt ar bankas vai brokera starpniecību, iesniedzot pieteikumu līdz 9. oktobrim. Vairāk informācijas lasiet šeit.
  Dalīties ar rakstu:

Investors Andris ir Investoru kluba izdomāta persona. Viņa rīcībā ir 25 000 eiro reālas naudas, ko Andris sāk ieguldīt akciju tirgos 2021. gada novembrī. Andra investīciju lēmumus pieņem Investoru Kluba redakcija.

SignetNasdaq
Investore Andris
Capitalia
SignetNasdaqCapitalia
 • Tallinas birža
 • Rīgas birža
 • Viļņas birža
Investora Andra portfeļa vērtība