Helsinku biržā, kas pērn kritās par 15.6%, lielākais zaudētājs 2022. gadā bija riepu ražotājs Nokian Renkaat (Nokian Tyres), bet lielākais ieguvējs - farmācijas uzņēmums Orion.
Nokian Renkaat, kas lielu daļu produkcijas ražoja Krievijā, Ukrainas kara dēļ zaudēja savu ražošanas bāzi un lielu tirgu, kas izraisīja akciju cenas kritumu pat par 71.3%. No lielākajiem uzņēmumiem ar pamatīgu kritumu izcēlās arī sildītāju, saunu, spa un pirts interjera ražotājs Harvia ar 70.9% kritumu, kā arī programmatūras uzņēmumi Qt un Tecnotree, attiecīgi noslīdot par 68.4% un 61.5%.
Interesē šī tēma? Sāc sekot šiem atslēgas vārdiem un saņem paziņojumus, kad ir pieejams jauns saturs!
Saistītie raksti
Pazīstami investīciju eksperti no Zviedrijas un Somijas nosauca 6 akcijas, kurās saskata lielu izaugsmes potenciālu. Pēc leģendārā somu investora Erkki Sinkko domām, 2023. gada lielais ieguvējs ir Ziemeļvalstu rūpniecības sektors.
Somijas valstij piederošā enerģētikas kompānija Fortum, kas tiek kotēta Helsinku biržā, visticamāk, cietīs vairāku miljardu eiro lielus zaudējumus ar meitas uzņēmuma Uniper starpniecību, vēsta Helsingin Sanomat.
Krasais kritums Helsinku biržā kopš gada sākuma ir padarījis daudzas akcijas pievilcīgas. Lai gan analītiķi saka, ka nenoteiktība ir lielāka nekā parasti, akciju pirkšana šādos periodos vēsturiski bijusi izdevīga. Kauppalehti publicēja sarakstu ar akcijām, kurām ir vislielākais izaugsmes potenciāls.
Pēdējo sešu mēnešu notikumus akciju tirgos varētu raksturot kā izbraucienu amerikāņu kalniņos, kur pārmērīgs investoru optimisms mijas ar bažām un bailēm. Nozīmīga ietekme šādam investoru noskaņojumam bijusi Donaldam Trampam un viņa jaunās administrācijas lēmumiem, kas pamatīgi sašūpojuši diplomātiskās saites, globālo ekonomiku un līdz šim vispārpieņemto lietu kārtību. Turklāt četru gadu prezidentūras termiņš ir tikai pašā starta taisnē. Tāpēc pamatots ir investoru jautājums, tostarp Latvijā - kur šobrīd investēt ir mazākais risks un lielākās peļņas iespējas?